איך לא לעשות טעויות שיווקיות בדף פייסבוק עסקי

תכלס, להקים דף עסקי כל אחד יכול - אבל איך מתנהלים איתו נכון?

דף עסק לא מטופח
אחד הדברים שיכולים לצנן את ההתלהבות של הלקוחות שלכם, זה כשהם מגיעים אל דף האוהדים החדש שלכם ואז מגלים שהוא פשוט נראה רע. שתמונת הלוגו מפוקסלת, מקושקשת או חתוכה, שאין תמונת באנר, או שיש תמונה אבל היא בכזה מצב שכבר עדיף היה שלא תהיה.

התיקון:

השקעה בתמונת באנר ולוגו. שתמונת הלוגו תהיה נקייה, ברורה, חדה. שתמונת הבאנר תתאים בגודלה, מעוצבת ויפה. אפשר אפילו להיות קריאטיביים עם תמונת הבאנר (דוגמאות). תכננו את גודל הבאנר למידות של 315X851 פיקסלים ואת הלוגו כריבוע.

 

"איך אני צריך להראות בתור בעל עסק"
אחנו עסוקים בלהיות מאד יצוגיים ולהעביר את מסר החברה החוצה. אבל פייסבוק היא רשת חברתית: פתוחה, זורמת, מיידית, בלתי אמצעית. צריך להרשות לעצמכם, האמיתי, הכנה, המקסים – לפרוץ החוצה ולעשות עבורכם את העבודה בפייסבוק.

לא להיות שקועים מדי בתוך חליפת העסק, ופחות מדי מדבר מתוך עצמי. מה שקורה הוא שעסקים מגיעים לפייסבוק, עושים בה פעילות, אבל מגבילים את השפה שלהם, את היצירתיות שלהם, את ההומור, החן, תחומי העניין, השנינות - רק לתוך הגבולות שנראה להם שכך מותר להתנהג.

התוצאה: דפים עסקיים חד מימדיים, אפורים, שאין בהם את הלב של בעל העסק. שורה תחתונה – פיהוק גדול עולה על פניהם של הגולשים שמגיעים לאזור והם ממשיכים הלאה, לפני שירדמו.

 

אסור לתת לשופט השלילי להשתלט
לכל אחד מאיתנו יש שופט פנימי, זה שמפרש את הדברים במוחנו, ובקריאות ביניים פוסק בעד מי אנחנו, ומי מעצבן אותנו, זה שנותן לנו הסברים למה הנהג שלפנינו דביל, או למה התגובה שרשמנו בפייסבוק לא מספיק טובה וצריך למחוק אותה.

וכשהשופט שלנו חזק מידי – כמעט כל דבר מעצבן אותנו: השאלה של הלקוח מעצבנת, הפרסומים שאנו רואים בפייסבוק, העבודה של ה"מתחרים", ולעיתים אפילו הדברים שאנו רשמנו, התגובה שאנחנו כתבנו לא נשמעת לנו טוב ואנו מוחקים אותה.

תוצאה: אנשים מרגישים זאת, הם מקבלים את השידור שלו שמהדהד בין המילים שלנו, בדרך שבה אנו מתבטאים ומתנהלים. ולהם, פשוט נוח להם להתרחק, להתרחק מהעדכונים שלנו, מהדף שלנו, מהעסק.

likeme

 

שוכחים את הלקוחות הקיימים שלנו
הרבה עסקים כל כך מתמקדים בלהביא לקוחות חדשים, ויחד עם זאת עמוסים באלף ואחת משימות היום יום, שהם שוכחים לדאוג שלקוחות העבר שלהם יגיעו אל הדף שלהם. כיוון שברוב המקרים את הפירגונים הכי משמעותיים, את התגובות הכי מעניינות תקבלו מלקוחות שמכירים ואוהבים אתכם.

כאשר הדף שלכם יהיה מלא בפרגונים של לקוחות – יראו האוהדים החדשים כי טוב ויתקשרו גם הם הם אליכם. יש את האמירה שכסף נמשך לכסף, אז כך גם הלקוחות – נמשכים לעסקים שיש להם הרבה לקוחות.

התיקון: שילחו מייל ללקוחות שלכם, הזמינו אותם להצטרף לדף האוהדים. שילחו להם מייל נוסף ובו קישור לתוכן איכותי שמחכה להם בתוך דף האוהדים שלכם (למשל וידאו או עדכון או טיפ שמחכה להם על קיר הדף שלכם). היה והם לא הגיעו – כאשר אתם מדברים איתם בטלפון, בקשו מהם להצטרף לדף, ומיד בסיום השיחה שילחו להם קישור במייל. תנו ערך מיוחד עבורם, השקיעו בהם. והם יפרגנו לכם חזרה.

 

מפספסים את מכרות היהלומים
יש מכרות יהלומים בפייסבוק. הם לא קיימים עבור כולם, אבל לרבים מכם הם מחכים שם שתגלו אותם. מהם אותם מכרות יהלומים ואיך מוצאים אותם? מכרות היהלומים הם מקומות שבהם קהל היעד שלכם כבר נאסף ונמצא כעת יחד, נגיש לשיחה ולחברות שתביא לעסקים.

מכרה יהלומים הוא איזור שבו באופן טבעי התקצבו כמות גדולה של אנשים מקהל היעד הנכון שלכם – הקבוצות בפייסבוק. למשל עבור בעלת עסק לעיצוב הבית הם נמצאים בקבוצות פייסבוק, או בדפי פייסבוק שאליהם נאספו מעצבי פנים רבים. כעת ניתן להצטרף לקבוצות האלו, להתרשם מכל קבוצה כיצד היא עובדת, ואז אחרי כמה ימים של למידה – להתחיל שיחה, ליצור קשרים ואח"כ להכיר לחברי הקבוצה את המוצר שלכם (בהתאמה לסיטואציה ולהענות בקבוצה)

 

לצאת מהגישה של "לוח מודעות"
רוב האנשים יודעים שהדגש בפייסבוק צריך להיות על הקשבה, שיחה, נתינת ערך ולא על לפרסם סטטוסים שנשמעים כמו הכרוז בסופר שמכריז שוב ושוב בקול של סוכן מכירות על הנחה שעוד רגע תגמר. וזה לא אומר שאי אפשר למכור בפייסבוק, אפשר בהחלט למכור ולהעביר את האוהדים תהליך שבסופו הם מקבלים הצעה לרכוש וקונים, אך הדרך לשם עוברת דרך מערכת יחסים, דרך נתינת ערך, ולא דרך הטבעת הלקוח במסרים פרסומיים.

כיצד להגיב לתגובות שאתם מקבלים בדף הפייסבוק שלכם.
קודם כל אל תשכחו, כמה שתצליחו ליצור שיחה יותר עמוקה ורחבה- יותר טוב. הדף שלכם יהיה מעניין, לגולשים יצא להכיר אתכם ואת הדיעות/ נסיון שלכם יותר טוב וכולם מרוויחים.

אבל מה קורה אם פתאום אתם מקבלים תגובה לא נחמדה, שלא לומר פוגענית או מתלהמת? פה חשוב לשים לב טוב טוב לתגובה שלכם.

  • אל תשלפו מהבטן. אל תענו מיד. חכו קצת, אולי מישהו אחר יענה במקומכם ולא תצטרכו אפילו להיכנס לזה.
  • השתדלו לא למחוק תגובות לא מחמיאות, ראו בהן הזדמנות לענות מהצד שלכם ולהבהיר את עמדתכם. יכול להיות שמה שמישהו כתב בבוטות הוא מה שאחרים חשבו בתוך תוכם ולא רצו לכתוב.
  • השתדלו לא לענות בלינקים לאתרים אחרים, זה מעייף ומייצא את הגולשים לאתר אחר ממנו אולי לא יחזרו.
  • פרגנו בחזרה לגולשים מפרגנים, לקולגות, למתחרים. זה רק מעלה את הקרן שלכם מול החברים בדף.

 

זיכרו שלא תמיד ניתן להבין את הטון בו השתמש הכותב, אל תמהרו להגיב, גששו קודם והבינו ורק אחר כך הגיבו.

התגובות בדף עשויות להכיל מגוון רחב של רגשות, קבלו אותן ולימדו מהן- זו הזדמנות מצוינת להיכנס לראש של הלקוחות הפוטנציאלים שלכם.

אז אמנם מדובר בסך הכל בדף פייסבוק, אבל הדף הזה מייצג אתכם כרגע. אפשרו לחברים להגיב בדף, אל תשאירו את הפוסטים רק לעצמכם. הוא עכשווי, הוא מתעדכן כל יום (אבוי לכם אם לא) והוא הפנים שלכם בפייסבוק.

 

בהצלחה גדולה והרבה לייקים.